درباره نيروگاه اتمي بوشهر

 


نیروگاه هسته­ ای بوشهر با قدرت
1000MWe اولین نیروگاه هسته ­ای کشور است که طراحی و ساخت آن به قبل از انقلاب اسلامی برمی­ گردد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی شرکت آلمانی از پروژه کنار کشید و پس از جنگ تحمیلی این نیروگاه با همکاری شرکت روس و فراز و فرودهای سیاسی، اقتصادی و فنی که در تأسیس یک نیروگاه منحصر بفرد است، پس از حدود 20 سال تکمیل و راه­ اندازی شد.
قدرت حرارتی این نیروگاه 3300MWth است که ظرفیت­ تولید برق آن 1000MWe است و بزرگترین واحد تولید کننده برق در ایران (پس از واحدهای 440 مگاواتی نیروگاه نکا) محسوب می شود.
 
این نیروگاه نوعی نیروگاه حرارتی تولید بخار محسوب می شود و از نوع دو مداره PWR (رآکتور با آب تحت فشار) و از تیپ روسی VVER است.


رآکتورهای 
PWR (Pressurized Water Reactor)یکی از رایج ترین راکتورهای هسته ای است که از آب معمولی هم به عنوان کند ساز نوترونها و هم به عنوان خنک ساز استفاده می‌کند. در یک رآکتور  PWR، مدار اولیه از آب تحت فشار استفاده می‌کند و پس از عبور آب مدار اولیه از محفظه واکنش هسته ای، این آب به دمای بالای می رسد اما تحت فشار به جوش نمی آید.  این آب داغ و تحت فشار در یک مبدل حرارتی، گرما را به چرخه یا مدار دوم منتقل می کند که یک نوع چرخه بخار است و از آب معمولی استفاده می‌کند. دراین چرخه آب جوش می‌آید و بخار داغ تشکیل می‌شود، بخار داغ یک توربین بخار را می‌چرخاند، توربین هم یک ژنراتور و در نهایت ژنراتور، انرژی الکتریکی تولید می‌کند.
 
بخار آب که در انتهای سیکل حرارتی معروف رانکین (Rankine cycle) قرار دارد، لازم است مجدداً به آب تبدیل و به سیکل تولید بخار برگردد. این وظیفه توسط کندانسور که در نیروگاه اتمی بوشهر با آب دریا بعنوان خنک کننده کار می کند، انجام می شود.
 
راکتور آب تحت فشار و تجهیزات مدارهای اولیه و همچنین سیستم‌های امدادی و اضطراری در داخل ساختمانی قرار می‌گیرند. این ساختمان که ساختمان راکتور نامیده می‌شود به وسیله پوشش ایمنی احاطه شده است. دیگ فشار راکتور در مرکز این ساختمان و در یک فضای استوانه‌ای شکل که به آن جایگاه راکتور (Reactor cavity) می‌گویند مستقر است. ساختمان توربین- ژنراتور در اطراف ساختمان راکتور قرار دارد. پوشش ایمنی به شکل یک استوانه با دیوار، سقف و کف به صورت یک ساختار مستقل و خوداتکا از بتن پیش فشرده ساخته می‌شود. یک لایه فولادی نیز داخل پوشش ایمنی را می‌پوشاند.
 

از انواع این نوع رآکتورها برای مقاصد خاص همچون نیروی محرکه زیردریایی، بخار مورد نیاز برای آب شیرین کن و سیستم گرم کننده درنواحی قطبی نیز استفاده شده است. این نوع رآکتور، رایج ترین نوع رآکتورهای هسته ای است و در حال حاضر، بیش از 230 عدد از آنها در نیروگاههای هسته ای تولید برق و دهها رآکتور دیگر برای تأمین انرژی تجهیزات دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 
 

 

تاریخ به روز رسانی:
1391/12/16
تعداد بازدید:
13450
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.